דף ראשי

מאגר עבודות גמר

עבודות 2021
בית חינוך אוניברסיטת חיפה 

-  ג'אבר דימא
- מות המחבר הטרילוגיה הניו יורקית של פול אוסטר מנחה: ליאן אלסייד. דימא היא בוגרת מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת ספרות. תלמידת תיכון אלכארמה בחיפה. העבודה נכתבה בשפה הערבית.

- העברי שי, "שכמעט היה מתהדר בעניותי" – נבדלות ונבחרות, דיאלקטיקה ונרקיסיזם בבחורף לי"ח ברנר מנחה: ד"ר אריק גלסנר. שי הוא בוגר מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הספרות. תלמיד תיכון 'קשת' בזכרון יעקב.

- הררי יואבהיעדר החמלה והאמּפתיה בעמדה הּפסיכולוגית המוצגת בלוויתן מאת תומאס הוּבס מנחה: ד"ר קובי אסולין. יואב הוא בוגר מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הפילוסופיה. תלמיד תיכון ויצו רעות בחיפה.

- ינוביץ יובל, פלוטינוס וביקורתו על הגנוסטיקה מנחה: אורי גביש. יובל הוא בוגר מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הפילוסופיה. תלמיד תיכון ליאו באק בחיפה.

- למברג טל, השאול בשירה האפית הגרקו-רומית מנחה: נגה וייס. טל הוא בוגר מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הספרות. תלמיד תיכון אליאנס בחיפה.

- קריספל נעמי, אפולוניות ודיוניסיות ניטשיאנית כמפתח ל"דון קיחוטה" מנחה: ד"ר אביטל פלפל. נעמי היא בוגרת מחזור ז' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הספרות. תלמידת תיכון אליאנס בחיפה.


בית חינוך אוניברסיטת בן גוריון

- לנקרי שהםתסביך המדוזה: השימוש במיניות נשית כתירוץ להרס עצמי גברי בשיריו של שארל בודלר מנחה: אליאור פורת. שהם היא בוגרת מחזור ב' של בית החינוך באונ' ב"ג במגמת הספרות. תלמידת מקיף ז' בב"ש.

- ג'ני סובולב, דמות האישה ביצירת עמוס עוז כפי שמתבטאת ברומנים "מיכאל שלי",סובולב "סיפור על אהבה וחושך" ו"הבשורה ע"פ יהודה" מנחה: מוריה קור. ג'ני היא בוגרת מחזור ב' של בית החינוך באונ' ב"ג במגמת הספרות. תלמידת מקיף א' בב"ש.

- עציון אופיר
, "כל הזמן אני ערפל בתבנית" : אובדן זהות האישה בשירת יונה וולך כמייצג מחאה חברתית  מנחה: ד"ר טפת הכהן ביק. אופיר היא בוגרת מחזור ב' של בית החינוך באונ' ב"ג במגמת ספרות. תלמידת מדרשת קמה בירוחם.


בית חינוך אוניברסיטת בר אילן

ליבמן יונתן, פליטים ואמנת הפליטים כנגד מבחן הזמן מנחה: ד"ר רמי גודוביץ. יונתן הוא בוגר מחזור א' של בית החינוך באונ' בר אילן במגמת הפילוסופיה. תלמיד תיכון 'בליך' ברמת גן.


עבודות 2020 
בית חינוך אוניברסיטת חיפה

- גריקשטס טלי, "יצר רב תשוקה נולד מחיל ופחד": ריקודן של הארוטיקה והגרוטסקה בתופת של דנטה מנחה: ד"ר אמיר טבל וד"ר אביטל פלפל. טלי היא בוגרת מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הספרות. תלמידת בית הספר מקיף נשר.  

- חודיאק דניאלה, האפשרית אהבה טהורה בימינו? מנחה: ד"ר אביטל פלפל. דניאלה היא בוגרת מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון עירוני ג' בחיפה.   

- ליבנה שני, כישוף ברנסנס האנגלי: התבוננות בשני מחזות, "הסערה" מאת וויליאם שייקספיר ו"דוקטור פאוסטוס" מאת כריסטופר מארלו  מנחה: ליאן סייד.  שני היא בוגרת מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת ספרות. תלמידת בית הספר עירוני ה' בחיפה.

- מילר-לברן נועה, "רק אני והיא ידענו איך לשחק" - קשר 'החברות הטובות ביותר' בין אלנה ולילה מהחברה הגאונה לאלנה פרנטה, מרלין ושרלין מילדות משחקות לאליס מונרו ושתי הנערות מאושר סמוי לקלאריס ליספקטור  מנחה: ד"ר נטשה גורדניסקי . נועה היא בוגרת מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת ספרות תלמידת התיכון הדמוקרטי בזכרון יעקב.

- קובלצ'וק ליאב, השפעת דמות האב הנעדר על עיצוב הדמות הנשית בסיפורים קצרים של ריימונד קארבר וסמי ברדוגו. מנחה: סופיה אוליברה (קליוקין).  ליאב הוא בוגר מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת ספרות ; תלמיד תיכון עירוני ה' בחיפה -

- רייף ליסההשטן - קווים לדמותו קריאה במדרשי חז''ל, המחזה ''דוקטור פאוסטוס'' מאת כריסטופר מארלו ו''סיטרא אחרא": השטן כותב את התנ"ך מאת עלי אלון.  מנחה: ד"ר אמיר טבל ונתנאלה רון אייזנברג. ליסה היא בוגרת מחזור ו' של בית החינוך באונ' חיפה במגמת הספרות.  תלמידת תיכון עירוני ה' בחיפה.

 
בית חינוך אוניברסיטת תל-אביב

- הלוי אושר נתיב מילוט מהסיוט: התמודדות עם פוסט-טראומה דרך מפגש עם ילדים בשלושה סיפורים קצרים מאת ג׳רום דיויד סלינג׳ר. מנחה: מאיה שבאלבו.  אושר היא בוגרת מחזור ג' של בית החינוך באונ' ת"א במגמת ספרות.  תלמידת תיכון מקיף 'רמות' בבת ים. 

- ויינברג ליזי דמות האב בשיריה של יונה וולך.  מנחה: עידו פלד. ליזי היא בוגרת מחזור ג' של בית החינוך באונ' ת"א במגמת ספרות. תלמידת תיכון מקיף 'רמות' בבת ים.

- קריחלי ניקול אי-סיפוק ונרקיסיזם: תמונתו הבלתי מושלמת של דוריאן גריי - קריאה ברומן "תמונתו של דוריאן גריי" מאת אוסקר ויילד. מנחה: גיא ארליך. ניקול היא בוגרת מחזור ג' של בית החינוך באונ' ת"א במגמת ספרות. תלמידת תיכון מקיף 'רמות' בבת ים.

פלח אליהאלוהים, גורל ובחירה בסיפורים של אתגר קרת. מנחה: עידו פלד.  אליה היא בוגרת מחזור ג' של בית החינוך באונ' ת"א במגמת ספרות ; תלמידת תיכון מקיף 'רמות' בבת ים.

 

בית  חינוך אוניברסיטת בן -גוריון

- ארץ קדושה גודין עדן, הרב קוליות-הסימבולית של הנחש והקשר שלו לשחרור רוחני ביצירות :"נוודים וצפע"\ עמוס עוז "נחש הנחושת"\ דוד פרישמן ו"יום אחד לפני תחילת הלימודים"\ ישעיהו קורן מנחה:  ד"ר חן שטרס. עדן היא בוגרת מחזור א' של בית החינוך באונ' ב"ג במגמת ספרות. תלמידת תיכון אורט ערד.

- גלינסקי ניצן  "הקשר שבין משפט קסטנר למשפט אייכמן"  מנחה: ד"ר אסיה לב. ניצן היא בוגרת מחזור א' של בית החינוך באונ' ב"ג בנגב במגמת היסטוריה. תלמידת תיכון מקיף עומר.

- קרן אריאל גשר לונדון והקולוסאום - עיצוב מרחבים כביטוי לתפיסות זמן שונות מנחה: ד"ר אשר אלבו.  אריאל היא בוגרת מחזור א' של בית החינוך באונ' ב"ג במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון מקיף ז' בב"ש

 - שגב אורי קוויריות וא-בינאריות מגדרית בסונטות של שייקספיר: ניתוח פוקיאני של היסטוריית ההתקבלות. מנחה: ד"ר אולגה קומינובה. אורי היא בוגרת מחזור א' של בית החינוך באונ' ב"ג בנגב במגמת הספרות. תלמידת תיכון מקיף א' בב"ש. זוכת פרס ון ליר לעבודות גמר מצטיינות במדעי הרוח לשנת תש"פ.

 

עבודות 2015-2019 בית חינוך אוניברסיטת חיפה

- אולטאנו יוליה ספיר, תהליכי התבגרות ומה שמסתתר בתוכם על פי 'התפסן בשדה השיפון' ו'האי של ארתורו'. מנחה: ד"ר דפנה הורניק, 2018. ספיר היא בוגרת מחזור ד במגמת ספרות. תלמידת ביה"ס עירוני א.

- ארונסי לילךהמתח בין רחם פרטי לרחם לאומי ב"אשה בורחת מבשורה" המנחה: לי ממן, 2015. לילך היא בוגרת מחזור א' במגמת הספרות – תלמידת עירוני ג'. 

בן אפרים רועי, התנגשות הציביליזציות- ביקורת פילוסופית המנחה: נעמי הררי, 2019. רועי הוא בוגר מחזור ה' במגמת פילוסופיה. תלמיד הריאלי.

-  גת שילי, מחפשים אחר הדרך המוסרית להתמודד עם הבעיה המלתוסיאנית המנחה: ד"ר אביטל פלפל, 2019. שילי היא בוגרת מחזור ה' במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון 'חוגים'.

- הררי מיא, ישעיהו ליבוביץ', על אמונה, פרקטיקה וקיום המנחה: ליאור טל, .2019  מיא היא בוגרת מחזור ה' במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון 'רעות. 

הררי נויהה"גאגא" כרעיון פמיניסטי. המנחה: ד"ר שרה כהן שבוט, 2017. נויה היא בוגרת מחזור ג' במגמת פילוסופיה. תלמידת ליאו באק - זוכת פרס ון ליר לעבודות גמר מצטיינות במדעי הרוח – תשע"ז.

וגנר מילה, "צעירה המתייצבת מול גורלה" - בת-שבע אברדין מהרחק מהמון מתהולל ואיזבל ארצ'ר מדיוקנה של גברת כדמויות נשים חדשות במאה התשע-עשרה המנחה: הודיה בונן אלק, 2019. מילה היא בוגרת מחזור ה' במגמת ספרות. תלמידת תיכון 'קשת' בזכרון יעקב. 

וינוקור רוני-לי, כיצד מעצבים הדימוים של השואה הצבא, המלחמה והשכול את דמותה של החברה הישראלית ביצירותיו של אתגר קרת?. מנחה: מולי גולדברג, 2018. רוני-לי היא בוגרת מחזור ד במגמת ספרות. תלמידת ביה"ס חוגים.

חן קאטריןהדטרמיניזם ב"אדיפוס המלך" לאור העמדה הפילוסופית של ברוך שפינוזה. המנחה: ד"ר איתי אהרה, 2017. קאטרין היא בוגרת מחזור ג' במגמת הפילוסופיה – תלמידת עירוני ג'. 

טרטוט אלמוגדקדנס חברתי ותרבותי ביצירות שאחרי מלחמת העולם השנייה. המנחה: עמיר מרקסמר, 2015. אלמוג היא בוגרת מחזור א' במגמת הספרות – תלמידת עירוני א'.

טריינין אמילי, טקסי המעבר השבטיים ברומן חניכה מודרני קריאה ברומנים: התפסן בשדה השיפון מאת ג'. ד. סלינגר, כל החיים לפניו מאת אמיל אז'אר ומר ורטיגו מאת פול אוסטר המנחה: ד"ר אריאל רבין, 2019.  אמילי היא בוגרת מחזור ה' במגמת ספרות. תלמידת תיכון 'אליאנס'.

לפיד גיל, הפמיזניזם האקזיסצנטיאליסטי של סימון דה בובאר מול הפמיניזם התועלתני של ג'ון סטוארט מיל. המנחה: ד"ר ליאור לוי, 2018. גיל היא בוגרת מחזור ד במגמת פילוסופיה. תלמידת ביה"ס ליאו בק.

מוריס רייך יעל, מציאות ומגדר – ניתוח פילוסופי המנחה: ליאור טל, 2019. יעל היא בוגרת מחזור ה' במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון 'רעות'.

- מנסורה אייל, האלוהים העמיחיי. מושג האלוהים בשירי הראשית והאחרית של יהודה עמיחי. המנחה: צורית ברק, 2015. אייל הוא  בוגר מחזור א' במגמת הספרות, תלמיד עירוני א' – זכה בציון לשבח במסגרת פרס ון ליר לעבודות גמר מצטיינות במדעי הרוח – תשע"ה.

- סלעי נעמה, מנגנוני האירוניה בקובץ "חגיגת קיץ" מאת נתן אלתרמן. מנחה: ד"ר אריאל רבין, 2018. נעמה היא בוגרת מחזור ד במגמת ספרות. תלמידת ביה"ס כפר גלים. 

פיסרבסקי נטלי"האשה הטובה דיה" על פי הרומאנים "ג'יין אייר" מאת שרלוט ברונטה ו"אנקת גבהים" מאת אמילי ברונטה. המנחה: טליה אמה ברמן, 2015. נטלי היא בוגרת מחזור א' במגמת הספרות – תלמידת עירוני א'. 

פרדמן מיכל, הכדורגל כדת. המנחה: ד"ר איתי אהרה, 2018. מיכל היא בוגרת מחזור ד במגמת פילוסופיה . תלמידת ביה"ס אליאנס.

פרילוד יהל"מְכַשֵּׁפָה, לֹא תְחַיֶּה" ייצוגים ספרותיים של דמות המכשפה בשלושה מחזות – "מדיאה" מאת אוריפידס, "מקבת'" מאת ויליאם שייקספיר ו"ציד המכשפות" מאת ארתור מילר. המנחה: טליה אמה ברמן, 2017. יעל היא בוגרת מחזור ג' במגמת הספרות – תלמידת עירוני ה'.

צפריר אביב, משמעות הבידוד בספר "בטבעת החנק" מאת הנרי ג'יימס. מנחה: ד"ר אביטל פלפל , 2018. אביב היא בוגרת מחזור ד במגמת ספרות. תלמידת ביה"ס חוגים.

קוליוק ליפז, עיון במבנה העלילה של שני סיפורי בריאה. המנחה: נגה וייס, 2018 ליפז היא בוגרת מחזור ד במגמת ספרות. תלמידת ביה"ס עירוני ג.

-  קופמן ג'ני, הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות - אוטופיה ודיסטופיה מאפלטון עד מרקוזה המנחה: ד"ר אביטל פלפל, 2019. ג'ני היא בוגרת מחזור ה' במגמת פילוסופיה. תלמידת תיכון 'רעות'.

שוהם גיא, דמיון בחלום כ'כשירות הכרתית'. המנחה: מנחם גולדנברג, 2018. גיא הוא בוגר מחזור ד במגמת פילוסופיה. תלמיד ביה"ס עירוני ה - זוכה בפרס ון ליר לעבודות גמר מצטיינות במדע הרוח לשנת תשע"ח.

שומינוב ליטל"להתנגד או להשתלב בחברה הקפיטליסטית ובתרבות הצריכה"- שתי אפשרויות קיומיות ביצירתו של אתגר קרת. המנחה: ד"ר סיגל נאור-פרלמן, 2015. ליטל היא בוגרת מחזור א' במגמת הספרות. תלמידת ביה"ס עירוני ג'.

- שרי קרינה"עצבן גדול ובעל מרה שחורה" המלט וקוסטיה - שני גיבורים מלנכוליים בשני מחזות מופת: "המלט" לשיקספיר ו"השחף" לצ'כוב. המנחה: ד"ר ענת צור מהלאל, 2017. קרינה היא בוגרת מחזור ג' במגמת הספרות. תלמידת ביה"ס חוגים.